Linie obiegowe do prefabrykacji Vollert GmbH
Linie obiegowe do prefabrykacji - inteligentne koncepcje zakładów i rozwiązania optymalnie dostosowane do potrzeb klientów
VOLLERT GMBH – WYSOKA WYDAJNOŚĆ I EFEKTYWNE PROCESY PREFABRYKACJI
Założona w 1925 roku w Weinsberg jako warsztat ślusarski firma Vollert od ponad 90 lat oferuje opatentowane rozwiązania w dziedzinie budowy maszyn i urządzeń dla przemysłu. Nieustanny rozwój i stały wzrost od małego rodzinnego zakładu do firmy obecnej na rynku międzynarodowym z oddziałami w Indiach, Chinach, Brazylii i USA są dowodem na konsekwencję w działaniu, wysoką jakość oferowanych rozwiązań oraz innowacyjną siłę firmy.
Pasja i zaangażowanie wkładane w liczne projekty, które Vollert realizuje na całym świecie, czynią go pionierem w obszarze rozwiązań logistyki wewnętrznej dla wielu gałęzi przemysłu oraz jednym ze światowych liderów technologii i innowacji.
Engineering Your Success
Hasło Engineering Your Success od ponad 90 lat przyświeca działaniom firmy, która postrzega siebie nie tylko jako pierwszorzędnego dostawcę maszyn i systemów, ale także jako akcelerator sukcesu swoich klientów.
W swoich działaniach firma kieruje się wartościami otwartej kultury korporacyjnej z płaską hierarchią i krótkimi ścieżkami decyzyjnymi. Klienci doceniają nieszablonowe myślenie oraz aktywny dialog, który pozwala na rozpoznanie ryzyk i ich eliminację na wczesnym etapie. Vollert wyzwania postrzega jako szanse, które zawsze można wykorzystać i przekuć na korzyść dla klienta.
Vollert GmbH oferuje zautomatyzowane rozwiązania w obszarze:
◎ obsługi procesów intralogistycznych dla branży produkcji aluminium, przemysłu stalowego i metalurgicznego, branży motoryzacyjnej, logistyki kontenerowej (w pełni automatyczne systemy regałów wysokiego składowania oraz inteligentne systemy przepływu materiałów, w tym systemy dźwigowe o udźwigu do ponad 50 ton);
◎ systemów powlekania powierzchni dużych elementów i ciężkich ładunków dla przemysłu samochodowego, pojazdów użytkowych i inżynierii ruchu (bezpodłogowe systemy urządzeń dla detali o masie do 50 t, prowadzone przez podłogę systemy przenośników dla elementów o masie do kilkuset ton, w tym systemy przeznaczone do malowania na mokro i proszkowego oraz systemy przeładunkowe i manipulatory do przenoszenia detali przeznaczone do malowania w procesie zanurzania);
◎ systemów przygotowania powierzchni dla procesu lakierowania(systemy obróbki strumieniowej dla ciężkich i dużych elementów) o systemów manewrujących i załadunkowych dla kolei;
◎ systemów dźwigowych dla przemysłu i budownictwa (suwnice pomostowe, systemy półbramowe, żurawie w trybie pełno- lub półautomatycznym o udźwigu od 2 ton wzwyż)
◎ maszyn i urządzeń, w tym wysoko zautomatyzowanych instalacji wielofunkcyjnych i linii obiegowych do prefabrykacji dla przemysłu prefabrykacji betonu.
Oferta Vollerta nie ogranicza się tylko do projektowania i dostarczania rozwiązań systemowych w zakresie przemieszczania ciężkich ładunków i ich integracji z większym środowiskiem logistycznym. Możliwości firmy obejmują również planowanie i wdrażanie technologii zakładów pod klucz.
Rozwiązania systemowe dla branży prefabrykacji betonowej:
Vollert jest wiodącym partnerem dostarczającym know-how dla zakładów betoniarskich, firm budowlanych i deweloperów w zakresie nowoczesnej produkcji prefabrykatów betonowych. Inteligentnie przemyślane koncepcje instalacji, maszyn i całych linii obiegowych do prefabrykacji, optymalne dostosowanie rozwiązań do potrzeb klientów oraz posprzedażowy serwis obejmujący bezpieczną i nieskomplikowaną zdalną diagnostykę w przypadku nawet bardzo złożonych usterek technicznych – to wszystko czyni Vollerta kompetentnym i niezawodnym partnerem dla projektów, które Państwo planujecie lub realizujecie.
PREFABRYKOWANA ARCHITEKTURA WYZNACZA TRENDY
Budownictwo prefabrykowane wyznacza na całym świecie nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, a także demonstruje, co architektonicznie jest dzisiaj możliwe. Od domów jednorodzinnych i wielopiętrowych budynków mieszkalnych po wielofunkcyjne obiekty przemysłowe i wysokiej jakości, wyszukane fasady – dla prefabrykacji nie ma dzisiaj ograniczeń.
Proces budowlany oparty na prefabrykatach jest znacznie tańszy i szybszy w realizacji niż konwencjonalna technologia budowlana. Stałe harmonogramy projektów budowlanych i sterowane przemysłowo procesy w produkcji prefabrykatów betonowych zapewniają niezawodny postęp budowy w znacznie krótszym czasie w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowlanymi. Gwarantowana wysoka jakość konstrukcji i niskie koszty procesu budowlanego to dodatkowe korzyści, na temat których możecie Państwo przeczytać w naszym artykule.
Konstrukcje z prefabrykatów osiągają bardzo dobre wartości efektywności energetycznej, mają wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych i ognia, sprawdzają się w strefach zagrożonych trzęsieniem ziemi. W porównaniu z tradycyjną metodą budowy dużo mniej zużywa się wody - ściany wewnętrzne nie wymagają tynkowania, fasady są gotowe - brak potrzeby stosowania rusztowań, dużo mniejsze jest zapotrzebowania na miejsce wokół budowy - brak składowania składowania tynków, zapraw itp., powstaje dużo mniej odpadów. To wszystko przekłada się na dużo "tańszy plac budowy".
Vollert oferuje kompleksową wiedzę na temat aktualnej technologii produkcji płaskich i przestrzennych prefabrykatów betonowych oraz najbardziej ekonomicznych procesów produkcyjnych.
ZAUTOMATYZOWANE ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE DO PRODUKCJI ŚCIAN I STROPÓW:
Ściany podwójne
Ściana zespolona składa się z dwóch płyt betonowych o grubości 5-7 cm, które połączone są zbrojeniem kratownicowym.
Przestrzeń między płytami wypełniana jest w miejscu wbudowania betonem towarowym. Ściana powstała w fabryce określana jest częścią prefabrykowaną. Dopiero po wypełnieniu powstaje monolityczna ściana zespolona, która znajduje zastosowanie w piwnicach i na każdej kondygnacji.
Technika systemowa do produkcji ścian zespolonych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Stół uchylny do produkcji ścian zespolonych
Ściany zespolone izolowane
Ściany zespolone izolowane wyposażone są w izolację pomiędzy płytami betonowymi, co daje zupełnie nowe możliwości zastosowania i gwarantuje spełnienie przepisów dotyczących izolacji cieplnej budynków.
Technika systemowa do produkcji ścian zespolonych izolowanych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Stół uchylny do produkcji ścian zespolonych
Ściany warstwowe typu sandwich
Ściany warstwowe znajdują zastosowanie przy wykonywaniu elewacji. Charakteryzują się one warstwą izolacyjną, która z obu stron obudowana jest betonem.
Z jednej strony znajduje się konstrukcja nośna ściany warstwowej z niezbędnym wzmocnieniem statycznym, a z drugiej strony powłoka betonowa, która nadaje wygląd ścianie warstwowej i budynkowi. Ta widoczna powłoka jest często wykonana z kolorowego betonu lub posiada struktury powierzchniowe różnego rodzaju.
Technika systemowa do produkcji ścian podwójnych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Stół uchylny do produkcji ścian podwójnych
Ściany pełne
Ściany pełne to jednowarstwowe prefabrykaty betonowe o grubości 10 - 50 cm wykonane z betonu zwykłego lub lekkiego. Niezbędne statycznie zbrojenie montowane jest fabrycznie, przy czym często pełni ono jedynie funkcję zbrojenia transportowego, zwłaszcza w przypadku lekkich elementów betonowych.
Ściany pełne pełnią funkcję ścian nośnych i nienośnych, ścian wewnętrznych piwnic oraz nośnych i nienośnych ścian parteru i piętra.
W porównaniu ze ścianą zespoloną główną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania betonu lanego, co umożliwia szybki postęp budowy.
Ściany pełne stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz to gotowe elementy, które w porównaniu do ściany zespolonej nie wymagają betonowania na budowie.
Strop pełny produkowany jest w takim procesie produkcyjnym jak pełna ściana. W porównaniu do stropu prefabrykowanego filigran, jego główną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania warstwy nadbetonu, co pomaga w osiągnięciu szybkich postępów budowy.
Technika systemowa do produkcji ścian pełnych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Stół uchylny
◎ Stacjonarne stoły szalunkowe łączone osiowo o dużej długości
◎ Wydajne formy bateryjne
Elementy elewacyjne
Elementy elewacyjne to produkowane przemysłowo ściany pełne, które charakteryzują się szeroką gamą wysokiej jakości powierzchni. Spektrum jest ogromne i sięga od tradycyjnych powierzchni betonowych z odsłoniętym kruszywem, poprzez struktury klinkierowe i matrycowe, aż po powierzchnie marmurkowe.
Często stosuje się kilka rodzajów betonu. Wszystkie wzmocnienia dla sztywności statycznej są instalowane fabrycznie w zależności od przeznaczenia. Bardzo często stosuje się elementy elewacyjne w postaci prefabrykatów betonowych.
Technika systemowa do produkcji elementów elewacyjnych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Wysokowydajny stół uchylny
◎ Taśmy produkcyjne i stół szalunkowy o długiej osi
◎ Wysokowydajne formy bateryjne
Stropy kanałowe MOTUS
W stropach kanałowych wykrawane są specjalne przestrzenie wewnętrzne, co znacznie zmniejsza ich ciężar własny. Biorąc pod uwagę transport i montaż na dużych powierzchniach na placu budowy stanowią one zatem rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. Ponadto stropy kanałowe mogą być łączone z prawie wszystkimi rodzajami ścian i stropów i mogą być wykonane w wersji wzmocnionej lub sprężonej. Kolejnymi zaletami są niewielkie wysokości konstrukcyjne przy dużych obciążeniach dodatkowych oraz pozbawiona porów podsufitka.
KLASYCZNE STROPY KANAŁOWE:
Produkcja niesprężonych płyt kanałowych – zwanych również płytami DX – pozwala uzyskać znaczne oszczędności materiałowe. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu ciężaru do blisko 40% w stosunku do stropu litego. Grubość standardowej płyty kanałowej wynosi 20 i 24 cm, a zbrojenie jest fabrycznie wbudowane przez producenta w część betonową.
Zalety ze stosowania stropów kanałowych:
- można układać bez podpór;
- na miejscu budowy nie jest wymagana podsypka betonowa (brak wilgoci podczas prac budowlanych); - szybki montaż: krótszy czas budowy i niższe koszty;
- gładka i jednolita warstwa dolna po zafugowaniu spoin jest gotowa do dalszej obróbki (chyba, że strop wyposażony jest w kotwy pierścieniowe – wówczas konieczne jest zastosowanie betonu mieszanego).
Technika systemowa do produkcji stropów kanałowych MOTUS:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
Dwuosiowe stropy kanałowe
W przypadku dwuosiowej płyty kanałowej w celu zmniejszenia zużycia betonu wprowadza się specjalne korpusy wypierające. Dopiero po ułożeniu na budowie pozostałe puste przestrzenie wokół korpusów wypierających wypełniane są betonem.
Rynek oferuje szeroką gamę systemów wypierających. Główną zaletą tego rozwiązania są znaczne oszczędności (ok. 1/3) w obciążeniu własnym, a występujące obciążenia użytkowe przenoszone są dwuosiowo. Ponadto przy niewielkich wysokościach konstrukcyjnych uzyskuje się bardzo duże rozpiętości.
Technika systemowa do produkcji dwuosiowych stropów kanałowych:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
Stropy typu filigran
Strop typu filigran to płyta żelbetowa o minimalnej grubości od 5 aż do 7 cm, w zależności od grubości otuliny betonowej i zawartości zbrojenia. Filigran jest elementem półprefabrykowanym, w którym zintegrowane jest statycznie niezbędne zbrojenie dolnej kondygnacji.
Zbrojenie w stropach typu filigran jest odporne na zginanie (dźwigary kratowe) wymagane dla sztywności montażowej oraz na rozciąganie przy zginaniu w kierunku wzdłużnym i poprzecznym wymagane dla montażu i stanu końcowego. Beton wylewany na budowie uzupełnia płytę filigranową tworząc solidną i monolityczna płytę żelbetową. Grubość gotowej płyty stropowej wynosi od 12 do 30 cm, w zależności od rozpiętości i obciążenia. Wystające zbrojenie kratownicy i sama powierzchnia betonu zapewniają wymagane zakotwienie, zapewniając dobre wiązanie i przyczepność między gotowym elementem a lanym betonem.
Poza pewnymi różnicami w pomiarze siły nacisku, płyta stropowa może być postrzegana z konstrukcyjnego punktu widzenia jako taka sama jak podłoga, która została wyprodukowana na miejscu przez wylanie betonu do szalunku. Płyta filigranowa łączy tym samym główne zalety prefabrykacji z zaletami stropów wyprodukowanych na budowie z betonu wylanego do szalunku.
Technika systemowa do produkcji stropów typu filigran:
◎ Zautomatyzowany system obiegu palet
◎ Taśmy produkcyjne i stół szalunkowy o długiej osi
Elementy nośne i wiązary
Dziś nowoczesne, wielkopowierzchniowe centra logistyczne i dyspozycyjne powstają w coraz krótszych odstępach czasu. W budynkach halowych wymagane są coraz większe rozpiętości i wysokości boczne, umożliwiające stworzenie powierzchni magazynowych wolnych od podpór i zoptymalizowanych przestrzennie. Rusztowania stalowe okazują się być w wielu przypadkach rozwiązaniem niewystarczającym.
Wykonane z betonu sprężonego słupy i wiązary natomiast sprawdzają się bardzo dobrze. Przede wszystkim są one zmienne pod względem wymiarów i geometrii elementów. Jest to o tyle ważne, że dziś często budownictwo nie jest już standaryzowane i realizowane wyłącznie z użyciem standardowych części.
Technika systemowa do produkcji elementów nośnych:
◎ Formy kolumnowe sterowane hydraulicznie
◎ Formy belkowe sterowane hydraulicznie
Płyty stropowe TT
Płyty betonowe TT stosowane są przy dużych obciążeniach 25 kn/m kw. i więcej, co występuje np. w przypadku płyt parkingowych o dużej rozpiętości.
Płyty sprężone osiągają rozpiętości do 20 m przy stałej wysokości. Możliwe są warianty z i bez uzupełnienia betonem lanym.
Technika systemowa do produkcji elementów nośnych:
◎ Formy TT do stropów
Prefabrykowane schody
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj nowoczesne budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe bez prefabrykowanych schodów. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia znaczne skrócenie czasu budowy i uproszczenie montażu końcowego. Dodatkowo gwarantowana jest niezmiennie wysoka jakość betonu.
Technika systemowa do produkcji prefabrykowanych schodów:
◎ Formy do schodów
Oferowane rozwiązania systemowe i urządzenia:
◎ Zautomatyzowane systemy cyrkulacji do produkcji ścian i sufitów:
- Zautomatyzowany system obiegu palet;
- System obiegu stropów kanałowych MOTUS;
- System centralnego stołu transferowego CSP
◎ Rozwiązania stacjonarne do produkcji ścian i podłóg:
◎ Systemy szalunków dla konstrukcyjnych elementów budowlanych:
- Formy kolumnowe sterowane hydraulicznie
- Formy belkowe sterowane hydraulicznie
- Formy TT do stropów
- Formy do schodów
- Szalunki do modułów pomieszczeń i specjalnych elementów betonowych
◎ Maszyny i roboty:
◎ Technologia obiegowa:
◎ Systemy załadunku:
◎ Systemy obsługi logistycznej:
◎ Systemy sterowania linią produkcyjną i wizualizacji:
Linie obiegowe do prefabrykacji Vollert
Betonowe prefabrykaty znajdują zastosowanie w budowie obiektów mieszkalnych, przemysłowych i nie tylko. Dzięki gotowym elementom znacznie szybciej powstają konstrukcje mostów, wiaduktów, infrastruktury miejskiej czy kolejowej. Obiekty budowane z wykorzystaniem prefabrykatów są stabilne, wytrzymałe, solidne, a ich wzniesienie trwa krócej, dzięki czemu szybciej można oddać obiekt budowlany do użytku. Kluczowe jest jednak odpowiednie wyposażenie linii do prefabrykacji — liderem w zakresie tego typu rozwiązań jest firma Vollert.
Obiegowe linie do produkcji prefabrykatów
Firma Vollert oferuje między innymi:
- obiegowe linie do produkcji ścian i stropów,
- stacjonarne i uchylne stoły do produkcji ścian oraz stropów,
- formy bateryjne do elementów budynków,
- formy do schodów, balkonów, stropów sprężonych,
- linie obiegowe do produkcji podkładów kolejowych,
- formy i automatyzowane linie do produkcji belek oraz słupów żelbetowych i sprężonych,
- formy do doków dla hal magazynowych.
Zapraszamy do kontaktu — jako polski przedstawiciel firmy Vollert dopasujemy rozwiązania do potrzeb Państwa produkcji.
You must be logged in to post a comment.